בית הטור של יעל

הטור של יעל ענתבידברים ליום הזכרון

דוא הדפסה PDF

הימים האלה בין יום השואה ליום הזיכרון ויום העצמאות הם ימים מטלטלים לכל יהודי באשר הוא ובמיוחד לכל מי שחי כאן במדינת ישראל. משואה לתקומה, מאובדן הבנים והבנות לעצמאות. והמשפט שקראנו לא מזמן בהגדה של פסח, כמו מהדהד בלב – "בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו והקדוש ברוך הוא מצילנו מידם". הם קמים לכלותינו ואנו קמים מניסיון הכליה, מתאוששים וצומחים אל על. כשמתאפשר לי, במהלך חגים, אני יוצאת עם תושבים מהפסגה ליום טיול. אוטובוס אחד, שמתמלא עד מהרה. הזדמנות לבלות ביחד.בפסח האחרון יצאנו ללטרון ואח"כ למפעל המלט "נשר" ואח"כ  לאתר חולדה של מקורות. האווירה בטיול הייתה נחמדה ביותר, מזג האוויר שיחק באותו יום רביעי לטובתנו, התנועה בכבישים זרמה והכל התנהל על מי מנוחות. כרגיל בטיולים מסוג זה, למדתי גם הרבה דברים חדשים. הידעתם לדוגמא שחברת מקורות נקראת כך מכיוון שמישהו ציטט את הפסוק "מקורות מים רבים" ואחרי שכולם קיבלו את השם, נודע להם שהפסוק הנכון הוא "מקולות מים רבים". למרות זאת, החליטו להשאיר את השם "מקורות".התחנה הראשונה שלנו הייתה בלטרון, טנקי מג"ח וטנקי מרכבה, סרט מרתק על השריון והקיר הארוך המלא בשמות הנופלים מחיל השריון. אני מעיפה מבט בקיר וכבר עיני פוגשות במכרים משכבר הימים, מכרים שאינם עוד – עירן ניסנבוים ואבי שפר, חיילים בפלוגה בה שרתתי. מכיוון שאני חלק מקבוצה ולא היה זמן להתעכב, צילמתי את הקיר, בהם מצאתי את שמות מכרי, והמשכתי הלאה. השבוע, הסתכלתי בתמונה המצולמת, עברתי עם העיניים בין עירן ניסנבויים שנמצא בחלק העליון של הקיר לאבי שפר שנמצא בחלקו התחתון של הקיר וכך  מצאתי ביניהם שם מוכר נוסף. דוד קקון, אח שלא הכרתי של גיסי, עוד בטרם הפכנו לגיסים, לא הכרתי אך שמעתי סיפורים אודותיו. והחיבור בין העולמות יצר תחושה של עצב שאין לו סוף.המעט שאנחנו יכולים לעשות עבור היקרים שנהרגו במלחמות ישראל  ואלה שנהרגו במהלך השואה, לגרום לסביבה שלנו להיות טובה יותר, בהתנהלות ובהתנהגות שלנו. לזכור אותם תמיד כדי שזכרם יזכיר לנו מי אנחנו ועד כמה גבוה אנחנו צריכים לשאוף כדי להצדיק את היותנו כאן.

 

התמודדות עם "שושנת יריחו"

דוא הדפסה PDF

אם עד כה השיר "לשפן יש בית" היה נשמע לכם שיר חביב ונאיבי, היום הוא מעלה אצל רבים באזורנו, תחושות של חשש מהתפשטות מחלת "שושנת יריחו".רבות דובר בשנים האחרונות על שפני הסלע. עושה רושם שאמנם מדברים, אך בפועל לא נעשה דבר. מצד אחד מדובר בחיה מוגנת. כל כך מוגנת שעכשיו חושבים איך להתגונן מפניה מכיוון שהיא מהווה מקור למחלות. חרף עובדה זו ולמרות שאין חשש להכחדת הזן, עדיין שפן הסלע נותר חיה מוגנת. את מחלת הלישמניה מעביר זבוב החול משפן הסלע לאדם ע"י עקיצה. עקיצה גדולה ומכוערת שמגלידה לעיתים רק אחרי חודשים ארוכים. בשנים האחרונות חל גידול במספר עקיצות שכאלה בצפון ירושלים. זאת למרות שהעירייה דואגת לרסס את כל האזורים בהם חיים זבובי החול.בישיבות התקציב של 2016 התעקשתי כי העירייה תקצה סכום כסף לניסיונות לטיפול במפגע. קולות אחרים במועצת העיר, טענו כי מדובר במפגע ארצי והרבה יותר הגיוני שהכסף לטיפול בבעיה יגיע ממשרדי הממשלה: המשרד לאיכות הסביבה, הפנים, החקלאות או משרד הבריאות או שילוב בין המשרדים. בסופו של דבר הוחלט להקצות לנושא השנה 600,000 ₪ מתקציב העירייה ובמהלך השנה לנסות לערב את משרדי הממשלה. הסכום אינו גדול במיוחד, אך הוא מאפשר לעירייה להתחיל לבצע פיילוט בנווה יעקב ואח"כ להמשיך לפסגת זאב, בניסיון להרחיק ככל האפשר את שפני הסלע ממקומות מגורים.אחת לכמה זמן, אני מקיימת דיון בנושא והפעם האחרונה הייתה בשבוע שעבר כאשר שילבתי את ועדת תכנון בה אני יו"ר לבין ועדת איכות הסביבה בראשותו של חבר המועצה אריה קינג. לוועדה זו הבאנו נציגים מהמחלקה לאיכות הסביבה, פקחים של רשות הטבע והגנים הוטרינר העירוני, מנהל רובע צפון ויועץ סביבתי המומחה לנושא שפני הסלע. בוועדה הועלו מספר פתרונות (כגון ריסוק מסלעות ושיטוח מתחמים), חלקם מבוצעים וחלקם בשלבי בדיקה. כמו כן, הסכימה הרשות להגנת הטבע גם לדלל חלק מאוכלוסיית השפנים. אחד הדברים החשובים ביותר בטיפול בבעיה הוא שיתוף הציבור במודעות להידבקות במחלה וסיוע בפתרונות שכל תושב יכול לבצע על מנת להרחיק את השפנים ממקום מגוריו (שמירה על ניקיון סביבתי, הקמת גדרות פרספקס סביב גינות פרטיות, התקנת רשתות סביב פתחי הבית ועוד). בנוסף לכך, יש צורך בהידוק הפיקוח על קבלני הבנייה, לא להשאיר בסמוך לאתרי הבנייה ולבתים שנבנים מסלעות ודרדרות אבנים שעלולים להוות בתי גידול לשפנים. מכיוון שכפי שהבנו כבר, כאשר לשפן יש בית, מגיעים אליו כל המשפחה, החברים והשכנים. חג פסח כשר ושמח לכם ולכל בני משפחותיכם!

 

יום במעשים הטובים

דוא הדפסה PDF

השבוע ציינו את יום המעשים הטובים. הצטרפתי עם אנשי לשכתי למיזמים כאלה ואחרים בעיר והיה נחמד, ראוי וטוב. באחד המקומות שבו היה גם אירוע וטקס, בבית הספר פסגת דוד כשחנכנו גינה לזכרו של מנהל בית הספר המיתולוגי, רפי סבג ז"ל. דיברנו גם אני וגם מנכ"ל העירייה ללא תיאום בינינו על העניין שצריך לעשות מעשים טובים  בכל יום בשנה ולאו דווקא לרכז אותם ביום אחד. מנכ"ל העירייה דיבר על כך שהוא יודע שעשה את עבודתו בצורה טובה אם בסיום של יום הוא מבין שעזר לפחות לאדם אחד. אני סיפרתי את הסיפור הידוע של נחמה ליבוביץ' שבהיותה נערה, שאלה את אביה מה כדאי לה לעשות בעשרת הימים שבין ראש השנה ליום כיפור על מנת להיות יותר טובה. אביה אמר לה שכדי להיות יותר צדיקה, כדאי שתחשוב איפה היא יכולה לשפר לא בימים שבין ראש השנה ליום כיפור, אלא בימים שבין יום כיפור לראש השנה. למעשה, הרעיון של יום המעשים הטובים - התמקדות ביום אחד בלהיות טובים, הוא הרעיון המנוגד לזה של חג פורים הממשמש ובא. בפורים - אחת המצוות היא עדלאידע בין ארור המן וברוך מרדכי. בפורים אפשר להתבסם ולהשתטות, בגבולות החוקיים כמובן. בפורים יש אווירה של התרת הרסן. כאילו רצו לומר, יום אחד בשנה מותר לכם להיות לא אתם, לחרוג מהנורמה, לעשות שטויות ואחרי היום בו תרשו לעצמכם ולסביבתכם להתפרק בצורה מבוקרת, מודעת ומושכלת, תוכלו אח"כ לחזור לשיגרה הרבה יותר נקיים וטהורים, אחרי שהוצאתם את כל האגרסיות והתנקיתם מהם. ממש כמו שנותנים לילד שק איגרוף שיוציא את הזעם עליו ולא על אחותו הקטנה. ועכשיו כשאנחנו מבינים את הרעיון, מה זה אומר שהחברה שלנו החליטה על "יום המעשים הטובים"?בלי קשר ליום המעשים הטובים, יצאתי בשבוע שעבר לסיור מקיף בפסגת זאב עם בכירים מ"צוות תכנית אב לתחבורה", כדי לבחון בשטח רעיונות נוספים להקלה על התחבורה בשכונה. דברים שרואים בשטח שונים לעיתים מדברים שרואים במשרד על המפה. חלק מהרעיונות שהעלינו, הבנו בשטח שהם לא ישימים. חלק אחר הועבר לבדיקת התכנות. בתחום התחבורה כמו בתחומים אחרים, חשוב מאוד לפתוח את הראש ולחשוב מחוץ לקופסא, לבחון  רעיונות  שבשמיעה ראשונה אולי נשמעים מעט לא מציאותיים. לזכותם של אנשי תוכנית אב, אציין שהם הגיעו לסיור פתוחים לרעיונות אחרים וגם אם במהלך הסיור, מכוניתם שבה נסענו חישבה להתפנצ'ר מחמת מהמורות הדרכים בהם נסענו, המשכנו לבדוק את הרעיונות כמתוכנן והוספנו ללוח השנה הפרטי שלנו עוד מעשים טובים לסתם יום של רגיל.

 

חלומות מתגשמים

דוא הדפסה PDF

ביום שני השבוע היה מעונן וגשום.פתחתי את הבוקר בקפיצה לבית החולים הר הצופים, שם אושפז אבי לאחר ששבר את רגלו ואח"כ כשהגעתי לעירייה בכיכר ספרא, הייתי אמורה להגיע לפגישת עבודה בבנק בכיכר ציון. כלל נקוט בידי רוב המטריות הוא שכאשר הן מונחות בתא הכפפות, הן נותנות תחושת ביטחון ועוצמה. אך כאשר מנסים להפעיל אותן ברגע האמת, הכיסוי המלא שציפית שיתנו לך מתעופף כלא היה והאדם שתלה בהן תקוות נותר חשוף לגשם אוחז בידו שלד ברזל דוקר. מצב דומה, דרך אגב, בחלק מהביטוחים למיניהם. כבעלת שיער מתולתל שאינה מודאגת מגשם שיהרוס לה את התסרוקת, מצאתי את עצמי צועדת בגשם ונהנית מכל רגע. חוויה שמזמן לא חוויתי – להסתובב בעיר גשומה מבלי לנסות לתפוס מחסה וליהנות מהגשם. מומלץ בחום!האמת, שיתכן וצריך מצב רוח מתאים לצעידה בגשם, כך שראוי לומר שגם מצב רוחי היה מעודד. בעבודה העירונית יש הרבה דברים שמצריכים אורך רוח. מתחילים מהלך שמאמינים בו ועד שהדברים קורמים עוד וגידים, ומתגבשים לידי ביצוע, עוברים ימים, שבועות, חודשים ולעיתים שנים. ואז רגע לפני שמאבדים תקווה, מתרחשים ניסים קטנים בדרך. "פתאום" נמצא התקציב שאף אחד לא חשב שיימצא. "פתאום" הגוף הציבורי שהיה שותף ועד כה קרטע, התחיל לרוץ כמו צבי. "פתאום", הטיעונים שטענתי כל הזמן, הפכו ממופרכים למתקבלים על הדעת. מכיוון שניסים כאלה מתרחשים סביבי כל הזמן, הפסקתי לנסות להבין אותם ואני פשוט מקבלת אותם בברכה, ממש כמו את טיפות הגשם שטפטפו עלי בעוז בתחילת השבוע, באמצע מה שמכנים אצלנו תחילת האביב. וכך, לאחר שנתיים של ניסיון להביא רפואה דחופה לפסגת זאב, לאחר שאיתרנו וחיפשנו ביחד עם "טרם" מבנים ומקומות, לאחרונה נמצא המקום המתאים שיתחיל לפעול כבר בחודשים הקרובים. וכך, בקיץ הקרוב, צפוי לקבל את פנינו בכניסה לפסגת זאב שלט מרשים יפה ומואר שיהווה כניסה מכובדת לפסגה.ו הנה גם סוף סוף הצלחנו להניע מספר מהלכים תחבורתיים שהיו תקועים עד כה במשך שנים: פתיחת כביש א-זעים כולל הרמפה בקצהו, הפרדה מפלסית בצומת סיירת דוכיפת / משה דיין, השלמת חלק נוסף של כביש 21 שיאפשר כניסה ויציאה נוספת מהפסגה ואלו הם רק חלק מהדברים. אם נוסיף לכך את העובדה שאבא שלי, ב"ה, שוחרר מבית החולים למחלקת השיקום, תוכלו להבין למה הלכתי בגשם מחייכת ומרוצה, למרות שלא הייתה לי מטריה.

 

הרכבת - קונספירציה של אגד

דוא הדפסה PDF

חשבתם על כך שאולי כל פרויקט הרכבת הקלה, הוא למעשה קונספירציה של אגד, כדי שנתחיל להעריך אותם?תראו אותי, אם לפני שנתיים הייתם שואלים אותי אם יש מצב שאני כותבת טור מפרגן לאגד,

עדכון אחרון ( ראשון, 24 אוגוסט 2014 04:21 ) קרא עוד...
 
עמוד 1 מ- 13

חפשו אותנו...

Facebook

מבזקים