בית חדשות הפיסגה חדשות אזור התעסוקה שער המזרח כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

אזור התעסוקה שער המזרח כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

דוא הדפסה PDF

לפני מספר חודשים דיווחנו על תכנית ענק לאזור תעשיה לערבים באזור שער המזרח. המתחם נמצא בין העיקול של כביש 13 (שד' משה דיין, הכביש הישן לפסגה) לבין מתחם הרכבת הקלה (הדיפו) ובין דרך האלוף עוזי נרקיס ממערב לבין שד' משה דיין ממזרח. הבינוי מתוכנן לאורך שד' משה דיין,  ציר תנועה מרכזי הכולל גם תכנון עתידי לקו רכבת קלה ומסלול אופניים. קומות הקרקע לאורך הציר יוקצו לשטחים מסחריים במטרה ליצור סביבה עירונית ולשירות המועסקים במקום. הקרקע ברובה בבעלות ערבית פרטית, שטח גדול בבעלות חברת החשמל המזרח ירושלמית  וישנם שטחים קטנים בבעלות העירייה. מתוכננים מבנים בגובה של בין 4 קומות ל-8 קומות שייעודם: שטחי בניה בייעוד תעשיה עתירת ידע בסך 373,793 מ"ר. החנויות והמסחר יהיו בקומות מפלס הקרקע בלבד ויופנו לכיוון שד' משה דיין. התכנית הוצגה לפני כשנתיים בפני המינהל הקהילתי פסגת זאב ולדברי הרשות לפיתוח ירושלים לא היו טענות או התנגדויות לתוכנית. לפני כחצי שנה בתגובה של יו"ר המינהל הקהילתי פסגת זאב, אהוד רמבח לכתבה בנושא, בעיתון "ידיעות ירושלים", הוא הביע שמחה על התוכנית ותקווה כי המתחם יוסיף מקומות תעסוקה ומסחר לפסגת זאב. חבר הנהלת המינהל הקהילתי המזוהה עם תנועתו של אריה קינג, צביקה יונגרייס, לא הצליח, במהלך התקופה לשנות את עמדת המינהל הקהילתי מתמיכתו באזור התעשייה ולאחרונה הוציא מכתב התנגדות בחתימתו שלו בלבד. בשבועות האחרונים הופצו שמועות בפסגה כאילו התכנית הופקדה להתנגדויות ואף יצאה קריאה לתושבים מטעם אנשיו של קינג לחתום על עצומה נגד התוכנית ולהגיש התנגדויות. בעצומה נטען בין היתר, כי קינג הינו היחיד שהתנגד בעבר לתכנית. מבדיקה שערכנו התברר כי לא כך פני הדברים: התוכנית טרם הובאה לדיון בוועדת התכנון המחוזית וכן, לא מצאנו שקינג הצביע נגד התכנית.

סגנית ראש העיר יעל ענתבי מסרה, כי היא מטפלת בעניין אזור התעסוקה המתוכנן מזה כשנה באחריות ובנחישות ללא ספינים והפצת מידע מוטעה. לדבריה, בתכנית מתאר 2000 מוגדר השטח כאזור תעסוקה/תעשיה. מכיוון שמאז לא נעשה דבר, ביקשו בעלי הקרקעות הערבים לשנות את הייעוד כדי שיוכלו לבנות במקום אלפי יחידות דיור. משכך, הוכנה ברשות לפיתוח ירושלים התכנית האמורה. בישיבות שקיימה ענתבי בחודשים האחרונים עם ראש העיר, צוות התכנון, ומהנדס העיר סוכם כי יבוצעו בתכנית מספר שינויים ורק לאחר מכן תצא התוכנית להפקדה. השינויים העיקריים עליהם סיכמה ענתבי: הגדרה מדויקת של "תעשיה עתירת ידע" שתאפשר פתיחה של חברות הייטק בלבד כמו בהר חוצבים. שינוי התוכנית כך שהכניסות לבניינים ולשטחי המסחר יועברו משד' משה דיין לכביש פנימי ותכנון מפורט שיבטיח כי עם ביצוע התוכנית, יבוצעו גם פתרונות תחבורתיים מתאימים לאזור. נושא שעדיין נמצא בדיונים הוא התעקשותה של ענתבי להוריד את  מס' הקומות האפשרי לבניה מ- 8 ל 4 כדי לא לפגוע בקו הרקיע. כאמור נושא זה עדיין בבחינה, לפני שהתוכנית תבוא לדיון בוועדה המחוזית. לדברי ענתבי שוב הוכח כי מנהיגות אחראית שזכתה לתמיכת אלפי תושבי הפסגה היא הדואגת בצורה המיטבית וההגיונית לאינטרסים של פסגת זאב.

 

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 967384

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

גורמים במשרד התחבורה מנסים לקדם שוב את התוכנית לביטול האוטובוסים שיוצאים מפסגת זאב ולחייב את כולם להשתמש רק ברכבת. מה דעתך?
 

מבזקים

מבזקים


חדש באתר

זמני השבוע

פרשת השבוע:
מטות מסעי
כניסת השבת: 19:10
צאת השבת: 20:24

תמונת השבוע

 

סגנית ראש העיר יעל ענתבי מעדכנת את רוה"מ נתניהו לגבי כביש 437