הכנה לבת מצווה - יוזמה של אמהות

דוא הדפסה PDF

אני רוצה לכתוב הפעם על פרויקט שהייתי שותפה לו ונהנתי מכל רגע בו.

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית בתי עלתה לכיתה ו', כיתה שהיא, כידוע, שנת הבת-מצווה.

באסיפת הורים הראשונה סיפרה אחת האמהות, פרדי שאקי, על מפגשי אמהות-בנות שמארגנות מדרשות שונות וכך יש זמן איכות של אמהות ובנות והמפגשים עוסקים בנושאי דמויות נשים במקרא.

 הרעיון נשמע מאוד נחמד, אבל מהר מאוד ראינו שהוא לא מעשי.  התשלום שנדרש היה מעל  400 ₪,  והיה צריך מינימום נרשמים.  ואז, בפרץ של יוזמה,  החלטנו מספר אמהות  שהכוח נמצא אצלנו ובלי ספק נוכל לארגן מפגשים נחמדים לנו ולבנותנו. ביקשנו מאמהות הרוצות לחשוב ביחד על רעיונות להגיע למפגש. וכך נפגשנו בבית של פרדי שאקי מספר אמהות, אופירה אטיאס, שירה כץ, מיכל בן שאול, ואני.

החלטנו שהקשר עם נשים בתנ"ך חייב להעשות ובכל מפגש אמא אחת מתוך אמהות שכבת ו' תעביר במחצית השעה הראשונה שיעור או שיחה בנושא זה את החלק השני של המפגש חשבנו לעשות לבנות ולאמהות כהכנה לחיים הבוגרים, כדוגמת, איך להתלבש נכון, החשיבות של פעילות גופנית ותזונה נכונה, תרומה לקהילה, חשבנו גם על איפור ועל כל מיני סוגים של קאוצינג, הועלו המון רעיונות והחלטנו לצאת לשטח (גוגל) ולבדוק.

בסיכומו של דבר החלטנו על ארבעה מפגשים וגבייה של 100 ₪ מכל אם ובת. כאשר את מקום המפגש תרם ביה"ס הממ"ד.

המפגש הראשון כלל שיעור בנושא מהות המצוות ומשמעותם ואח"כ הרצאה בליווי המחשות של לא פחות ולא יותר אלא סטייליסטית. מפגש שהבנות וגם האמהות לא רצו שיסתיים.

המפגש השני החל בשיעור על רות המואביה והמשיך בהרצאה על חשיבות הפעילות הגופנית, חשיבות התזונה לגוף ושיעור ספורט  קצבי לבנות ולאמהות ע"י מאמנת כושר.

המפגש השלישי החל בשיעור על דבורה הנביאה והמשיך בהרצאה מרגשת מאמא של דסי רבינוביץ, הנערה שנאבקה בסרטן ולא יכלה לו אך שמרה על אופטימיות עד לרגעיה האחרונים. בפגישה זו הבנות כל כך התעניינו ושאלו  ובכו וצחקו. עד שהמפגש שאמור היה לקחת שעה וחצי התארך לשעות המאוחרות של הלילה.

והנה הגענו למפגש האחרון המסכם. מכיוון שנשאר לנו כסף (!) החלטנו לשלב גם ארוחה חגיגית. מכיוון שהמפגש נערך לפני פסח, החלטנו להביא למפגש בגדים חדשים שקנינו ולא יצא לנו ללבוש. החלטנו למכור כל פריט ב 10 ש"ח ואת הכסף שנרוויח לתרום לעמותת יד לידיד הפועלת בפסגת זאב.  במפגש הזה גם עשינו הפעלה בעזרת שחקנית עם משחקי תפקידים שונים מחיי היומיום של הנערה המתבגרת, מה שגרם לאווירה מאוד משעשעת, הן לאמהות והן לבנות.

לטעמי המפגשים הללו היו חוויה ענקית ומה שבולט כאן הוא הכוח הנשי להזיז ולעשות

אני משוכנעת שכולנו לקחנו מהשיעורים האלה צידה לדרך והצלחנו להרים את הפרויקט הזה  בעלויות נמוכות ביותר, וזה למעשה השיעור החשוב ביותר שיכולנו לתת לבנותנו.

הרוח החיה בארגון המפגשים הייתה חברתי פרדי שאקי, אמא של אליה-שרה.

פרדי,  סיכמה את הפרויקט כך:

"בעבר היותר רחוק ההכנות לקראת בר מצווה ובת מצווה היו שונות מימינו אלה.הבן היה מכין עצמו לקריאה בתורה הנחת תפילין שבת חתן... ואילו הבת היתה עסוקה במציאת שמלה וחיפוש אחר תסרוקת הולמת. כיום, לשמחתנו, הדברים השתנו. ישנם הרבה בתי מדרש לנשים בהם הבנות יכולות ללמוד ולהבין את המשמעות של הפיכתן מילדות לנערות.בבתי המדרש יש תוכנית הכנה לבת מצווה, בה הבת והאם לומדות בקבוצה ביחד. אנו החלטנו לקיים תוכנית שכזו עצמאית בביה"ס שלנו. יצרנו ארבעה מפגשים. כאשר כל מפגש מתחיל בלימוד משותף בחברותא של אם ובת שעסק בדמות נשית כמודל לחיקוי .או מצוות נשים....ולאחר מכן עסקנו בארבעה  נושאים אחרים: סדנת סטיילינג , סדנת ספורט ותזונה, מפגש מרגש עם הגב ברוריה רבינוביץ ומפגש דרמה.

בסוף המפגשים היתה תחושה נפלאה של התקרבות בין אם לבת. וראינו שאין צורך להרחיק עד לבתי מדרש כשאנו יכולות להכין את הדברים בעצמנו.

שיתוף הפעולה בין בית הספר הממ"ד  וקהילת ההורים  ראוי לשבח.

בנות כיתה ו', ילדות סקרניות שרצו לשתות בצמא כל ידע.

אמהות שמשתפות פעולה, משקיעות , עם נכונות לסייע ולתרום להצלחת הפרוייקט.

היתה תחושה נהדרת של הצלחה".

 

 

עידן עמדי חוזר לבית הספר

דוא הדפסה PDF

עידן עמדי הזמר והיוצר בוגר תיכון פסגת-זאב חוזר לביה"ס.

תלמידי תיכון פסגת-זאב במגמות מוסיקה וספרות יזמו מפגש עם בוגר בית הספר הזמר והיוצר עידן עמדי שנאות לחזור למספר שעות אל ספסל הלימודים והפעם

כמרצה אורח.

עידן שיתף את התלמידים בתהליך היצירה שלו תוך התייחסות לשאלה "איך שיר נולד".

במפגש עידן גם סיפר גם על ימיו בביה"ס וחיבר את התלמידים בגאווה לעשייה

החינוכית בתוך ביה"ס.

חשוב לציין כי עידן מקפיד לשמור על קשר עם ביה"ס בו הוא מוצא מקור לתמיכה

ותרומתו לתלמידים מתקבלת באהבה.

נבדקת אפשרות להמשך פעילותו ותרומתו על עידן בקרב התלמידים וזאת בשיתוף

עם גב' אורנס כהן שהיתה מורתו לספרות ורכזת השכבה בה עידן למד.

מהשאלות שנשאלו ע"י התלמידים ניכרה סקרנות רבה לגבי מעמדו ככוכב, ועידן

הקפיד לחזור על משנתו בדבר חשיבות השמירה על פרופורציות וצניעות.

התלמידים הפיקו רבות מן המפגש, בביה"ס מודים לעידן ומצפים להמשך שיתוף  פעולה.

עידן עמדי בבית הספר

 

מסיבת סיום לממ"ד מזרח במערת המכפלה

דוא הדפסה PDF

את מסיבת הסיום של תלמידי כיתות ו' החליטו בבית הספר ממ"ד מזרח לערוך השנה, לראשונה בתולדות בית הספר,  במערת המכפלה. לאחר שהתגברו על חששות הן של חלק מההורים והן של חלק מהצוות הגיעו ביום שני האחרון עשרות תלמידים נרגשים, עם הוריהם וחלקם גם סביהם  נרגשים לא פחות בהסעה מאורגנת למערכת המכפלה שבחברון. שם בנוסף לקבלת ספר התנ"ך והתעודות, ערכו הופעה מרגשת שחיברה בין האבות והאמהות הקבורים במערכת המכפלה לחיים היום.

מנהל בית הספר, חנן זוהר שהיה נרגש לא פחות מהתלמידים אמר בין יתר דבריו לנוכחים, כי ירושלים  נקראת שער השמים וחברון שער גן עדן. וירושלים וחברון אחיות המה.

לפני 2000 שנים כשחרבה ירושלים יצאה בת קול – השכינה – ואמרה לאבות והאמהות: "אתם שקועים בשנתכם ולא יודעים צער העולם? איה רחמים? "קומו ובקשו רחמים על בניכם".

מיד האבות והאמהות מתעוררים לבקש רחמים והוסיף בפנייה לקהל: "אבות רחומים, אמהות אוהבות, הגענו היום מחזור ח"י לבקש רחמים, ברכה והצלחה למשפחותינו האהובות, לבית ספרנו עמנו ומולדתנו".

המופע של התלמידים כשברקע קירות מערת המכפלה ריגשו את ההורים עד מאוד בעיקר כשלחלקם זו הייתה הפעם הראשונה שהגיעו לבקר במערת המכפלה.

 

 

לוח וגיר? לא בבית ספרנו

דוא הדפסה PDF

בבית הספר תל"י מתמטי בפסגת זאב צפון החליף לאחרונה "הלוח החכם" את הלוח והגיר המסורתיים. בכל הכיתות ישנו לוח אינטראקטיבי – המקושר למחשב ולמקרן.

ע"י השימוש בלוח החכם, יכול המורה בקלות לשלב אינטראקציות לימודיות מגוונות כגון תמונות, מפות, דגמים (תלת מימדים) וכו' על מנת לגרות ולעניין את התלמידים.

כמובן שלצורך השינוי, עבר צוות המורים את ההכשרה הנדרשת. ותגובות התלמידם הנהנים מהשילוב הטכנולוגי לא איחרו לבוא.

מנהלת בית הספר, אירית רף נרגשת מהשינוי שחל בהתיחסות ורמת הקשב של התלמידים בשיעורים:

"כשאני נכנסת לשיעור ורואה את מה שהילדים לומדים אני מתמלאת שמחה, השיעור נעשה מעניין ומגוון יותר והילדים כמעט מהופנטים".

 

 

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 899306

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

איפה אתם עורכים קניות גדולות של מוצרי מזון ומכולת
 

מבזקים

מבזקים


זמני השבוע

פרשת השבוע:
ויצא
כניסת השבת: 16:01
צאת השבת: 17:15

תמונת השבוע