בית חדשות הפיסגה חינוך ישיבת בני עקיבא בפסגת זאב מחדשת פניה

ישיבת בני עקיבא בפסגת זאב מחדשת פניה

דוא הדפסה PDF

לא סוד הוא כי פני מקום הוא כפני מוסדות החינוך שבו. בתי ספר איכותיים מהווים בכל מקום אבן שואבת לאוכלוסיה איכותית. ובתי ספר נחשלים מעידים על אוכלוסיה בעייתית ומרחיקים קונים פוטנציאלים. למרות שלא תמיד הדבר כך. יתכן מצב שבית הספר אינו מצליח מסיבות שונות והאוכלוסיה החזקה באזור פשוט שולחת את ילדיה ללמוד במקומות מרוחקים. יתכן גם בית ספר מצליח ואזור לא מדהים ובית הספר פשוט מושך תלמידים מכל הסביבה גם זו הרחוקה. במצב זה מהר מאוד האוכלוסיה במקום גם תתחזק מכך שיותר משפחות ירצו לגור בקרבת בית הספר. כך הדבר בבתי ספר יסודיים וכך הדבר בבתי ספר תיכוניים. פסגת זאב התברכה בבתי ספר מצויינים ואני יכולה לומר מידע אישי שיש כאן מנהלי בתי ספר באיכות גבוהה מאוד שפשוט תענוג לראות איך הם מביאים לידי ביטוי תוכניות ואג'נדות חינוכיות ואיך הם סוחפים אחריהם במקרים רבים את צוותי ההוראה, התלמידים ההורים ולעיתים אף את כל הקהילה סביב בית הספר. במהלך השנים התהוותה בעיה קשה בבית הספר התיכון לבנים ישיבת בני עקיבא בפסגת זאב. מנהלי המקום התחלפו כל מספר שנים, תלמידים איכותיים החלו אט אט להעדיף תיכונים במקומות אחרים בעיר. ולמעשה הסיבות להתדרדרות המקום היו רבות  ותלויות במספר גורמים - ניהול - הפכפכות - מגמות - תקציבים ועוד ועוד.

המצב כל כך התדרדר עד שבשנה שעברה הוחלט לא לבצע רישום לכיתות ז' כי לבית הספר לא היה מה להציע. משרד החינוך ומנח"י בעירייה ומרכז ישיבות בני עקיבא היו חסרי אונים. עד שבמרכז ישיבות בני עקיבא החליטו לא לוותר על המקום ולנסות עוד שנה אחת. ההחלטה המרכזית שקיבלו היה רענון משרת המנהל.

יש לציין כי המנהל הקודם הרב שפייר היה אדם רב זכויות, נבון ואיכפתי. יחד עם זאת השילוב עם הישיבה היה לא פשוט. למשרת המנהל הפעם נבחר הרב אלול בן ציון. הרב אלול נקרא מספר פעמים לדגל על מנת "להציל" בתי ספר.

לרב אלול לא נתנו מאה ימים של חסד. הוא הגיע לישיבה בזמן החופש הגדול והחל בבניית מערכת, שיפוציים, הכרת הסגל ושינויו וריצה אחר גיוס כספים כאשר המטרה פתיחת שנה בצורה ראויה.

כיום חצי שנה אחרי, הלכנו לבדוק אם השתנו דברים ולאיזה כיוון הולכת הישיבה ומה הולכים להיות פני ההרשמה במהלך החודש הקרוב.

בגדול, עושה רושם, כי הישיבה , שעברה טלטלות לא מעטות בעבר עולה במרץ על דרך המלך ומהווה כתובת טובה ונוחה לתושבי הפסגה יותר מכל  אלטרנטיבה  אחרת.

את השינוי בישיבה ניתן לראות הן מבחינה חזותית והן מבחינה מהותית. כניסה מטופחת וסביבה לימודית נאה ומסודרת המשתלבים באוירה חינוכית שמחה ומכובדת. ועל כך מעידים לא רק אורחים לרגע כמוני אלא גם  מפקחים, מנהלים, ומבקרים שונים ובעיקר ולא פחות חשוב התלמידים עצמם.

ההחלטה על הבראת הישיבה נעשתה בהנהלת מרכז ישיבות בני עקיבא , מנח"י, משרד החינוך וועד ההורים.

הרב אלול בן ציון שצבר ניסיון בהבראת בתי ספר ערך כבר בתקופת החופש הגדול ל פגישות מקצועיות רבות כדי לאפיין את מוקדי הכח בישיבה על מנת להעצימם ואת מוקדי הפער והקושי במטרה לצמצמם.

כצעד ראשון שעשה הרב אלול היה להעצים את צוות ההוראה ולחזק אותו. מרכז הכובד בשינוי שעוברת הישיבה הוא ביחס המיוחד והאישי אותו מקבל כל תלמיד. מנהל בית הספר מכיר כל תלמיד בשמו.

כמו כן, הושם דגש רב על טיפוח הסביבה הלימודית והאקלים החינוכי. הרב שחר לוי סגן ראש הישיבה והממונה על המערכת בנה מערכת שעות מורחבת הנותנת מענה לכלל התלמידים: מצטיינים ומתקדמים בשיתוף כל סגל ההוראה. מערכת השיעורים שונתה והורחבה כך שתיתן מענה לכל תלמיד. כמו כן  נרכשה מערכת בקרת למידה ומשמעת המנוהלת ע"י מזכירות הישיבה בראשות המזכירה עידית שער הנמנית עם הצוות המייסד של הישיבה. מערכת זו מסייעת לצוות ההוראה  במעקב אחרי הישגי התלמיד ולמידתו ובעתיד הקרוב תהיה אף נגישה לציבור ההורים.

גם האקלים הסביבתי שונה עד לבלי היכר. הכיתות והמסדרונות המטופחים אשר שופצו ברוב עמל עם אחראי התחזוקה מר מוטי סעדון ובשיתוף התלמידים. קירות נצבעו, פרחים ושתילים רבים נשתלו וחלונות הישיבה עוטרו בציורי ויטראז' פרי מעשיהם של תלמידי מגמת האומנות בניצוחם של המורים סלומון וישראל.

בנוסף, על מנת לשלב את התלמידים בשינוי, נבחרה מנהיגות צעירה ומובילה של התלמידים אשר מקיימת דיונים עם הנהלת הישיבה ומארגנת בעזרת רכז החינוך, יוגב אברהם,  פעילויות  לרווחת התלמידים.

בשותפות מיוחדת עם אגף שח"ר במשרד החינוך, קיבלה הישיבה זריקת מרץ חיונית בשילוב מתרגלים רבים בכיתות הישיבה ובתגבור לימודי רב.

כתוצאה מכך, תלמידים רבים מציינים, כי חל שינוי רב ביחסם ללימודים ולמשמעת כתוצאה מהשינוי שחל בישיבה.

חלק ניכר מהשינוי ביחס הצוות והתלמידים נזקף לאחראי תחום הפרט – יועץ הישיבה יגאל שוק. יגאל מלווה את הישיבה מזה מספר שנים והיועצת החדשה בחט"ב, רויטל גבאי  תוגברו בשעות ייעוץ שנועדו לסייע ולטפח את כלל התלמידים ע"י בניית תכנית אישית ועל ידי ליווי צמוד. הצוות פועל להטמעת תכניות שיפור וטיוב סגלי ההוראה ולשינוי האקלים החינוכי.

בסיוע משרד החינוך,  הנהלת הישיבה מפעילה את פרוייקט תה"ל (תכנית הכנה לבגרות) שמטרתה לסייע לתלמידים החפצים בהשלמת בגרויות או בשיפור הציון. התלמידים מביעים רצינות רבה ונשארים ללמוד בתכנית אחרי שעות הלמידה. התוכנית נותנת אותותיה וניצני ההצלחה כבר באים לידי ביטוי בבחינות הבגרות שהתקיימו בחורף.

הישיבה צירפה לשורותיה את פרוייקט "קדם עתידים" של קרן ברנקו וייס שמטרה לקדם את התלמידים הלומדים במגמות המדעיות. תלמידי הישיבה לוקחים חלק בתכנית זו ומגיעים להישגים גבוהים. הפרויקט המיועד לכלל תלמידי האיזור מתארח בקמפוס הישיבה ותלמידי הישיבה משתתפים בו אף הם.

הנהלת הישיבה עברה אף היא רענון ניכר ולצוות ההנהלה צורפה חנה דניאלי  תושבת השכונה  כמנהלת אדמיניסרטיבית.  דניאלי מובילה במרץ את כל הפרויקטים החינוכיים והמבניים בישיבה ובניצוחה שופצו לבלי הכר  מבני הישיבה ביד מטפחת ומקצועית.

בימים אלו סיימה הישיבה גם את שיפוץ והרחבת כולל האברכים הקיים בישיבה והמופעל ע"י קרן וולפסון. ה"כולל" שהיה אמור להסגר ולעבור למרכז העיר במסגרת רה-אורגניזציה שעוברת הקרן, לא זו בלבד שלא עבר אלא הוכפל בכמות האברכים ובשעות הסיוע הניתנות לתלמידי הישיבה. הכולל המונהג ע"י הרב אוירבך שליט"א נותן סיוע רב בתגבור לימודי היהדות ובחיזוק הקשר של התלמידים לתורה.

בתקופה זו ניגשו רבים מתלמידי הישיבה לבגרויות החורף והיו בבואה ללמידה המיטבית שהתבצעה בכיתות עד כה. התלמידים היגיעו להישגים מרשימים ומחמאות רבות התקבלו בהנהלת הישיבה על  ארגון הבחינות ואופי התנהלותן .

לדברי הרב אלול העבודה רק בראשיתה ויש עוד פסגות רבות לכבוש אולם כבר עתה ניתן לציין בחיוב את הלמידה ושינויי האווירה המשמעותי המתרחש בבית הספר.

לדברי הרב אלול מתחילת השנה ישנו גל של תלמידים השבים לישיבה בעקבות השינוי שחל ויש סיכוי רב כי בשנת הלימודים הבאה תפתח במקביל לכיתות ז' גם כיתה ח' חדשה. בימי החשיפה לתלמידים והמורים מבתי הספר היסודיים הביעו הללו את התפעלותם למראה השינוי הניכר וציינו זאת בפני ההורים והתלמידים.

גולת הכותרת של תוכנית השינוי היא הקמת חטיבת הביניים החדשה.

כמרכז ומוביל הפרויקט נבחר הרב שמואל שנלר – מחנך ומנהל ותיק אהוד ומוערך. הרב שנלר המוביל בשנה זו את תלמידי כיתה ח' גיבש צוות היגוי והובלה להקמת החטיבה החדשה.

החטיבה החדשה תכלול מסלולי למידה מותאמים לבאים בשעריה ומגמות מדעיות וטכולוגיות שיחלו כבר מכיתה ז'. "אני חושב כי לתושבי הפסגה מגיע חינוך טוב ואיכותי קרוב לבית, ישיבת "נתיבות חיים" מתחדשת ומתקדשת וב"ה הופכת לנקודת אור נוספת בין שלל המוסדות הטובים הקיימים בפסגה" והוא מוסיף: "כמי שהגיע לפיסגה מחוץ לעיר וממערכות חינוך אחרות אני יכול לומר כי איכות התלמידים כאן גבוהה ואין לתלמידי האיזור במה להתבייש. אמון, הבנה, הקשבה והמון אהבה ושימחה – מובילים בוודאות להצלחה".

תראו פה גם חיבוקים בין ההנהלה והתלמידים. שמחה ותקוה ברחבי הישיבה.

"כל תלמיד שחפץ בחינוך איכותי, וביתי יוכל להצטרף למשפחת ולהצלחה" אומר הרב אלול, "צריך רק לרצות, להיות רציני ולרוץ אל מימוש החזון".

תלמידי היסודי בפסגה וסביבותיה שביקרו בישיבה זכו לקבלת פנים חמה, לימודית וחווייתית. רבים מהתלמידים הביעו את רצונם להצטרף לחטיבה החדשה. על ההתרשמות מהשינוי שומעים גם ממורים בבתי הספר היסודיים בשכונה שעתה, שלא כבעבר הם אף מעודדים את תלמידיהם ללמוד במקום טוב וקרוב.

לערב ההורים שהתקיים בשבוע שעבר הגיעו הורים ותלמידים הן מפסגת זאב והן משאר שכונות העיר כדי לבחון ולהכיר את הישיבה.

במפגש נטלו חלק צוותי ההנהלה והחינוך בישיבה, הורים, בוגרים ותלמידים. במפגש הוצגו הצוותים המקצועיים המלווים את החטיבה החדשה והוצגה תוכנית הלימודים המוגברת.

התלמידים וההורים שהגיעו לא הקלו על צוות המורים. השאלות המרכזיות היו  על המשבר שפקד את הישיבה ועל הגורמים שהביאו לקיומו. כמו כן להורים היה חשוב לדעת וביקשו לדעת אם ההתחייבות של רשת ישיבות בני עקיבא הינה זמנית או ארוכת טווח?

הרב אלול ציין, כי אכן היה משבר שחלחל לכל שדרות הישיבה ואולם ניתן כבר כיום לראות את השינוי המהותי שחל בישיבה: תלמידים ציינו כי הם באים בשמחה לישיבה וכי הם מקבלים יחס חם ודואג במישור האישי והלימודי. אווירת המשמעת בישיבה באה מתוך אהבה והיא נותנת את פירותיה בעין יפה.

הנהלת מרכז ישיבות בני עקיבא התחייבה לסייע בשיקום הישיבה והשנה הקציבה לכך סך של כמיליון שקלים בנוסף לתקציב שהתקבל ממשרד החינוך ומנח"י. בביקור של הנהלת מנח"י שהתקיים בשבוע שעבר הובעה שביעות רצון רבה מהשינויים והובטח סיוע מיידי וארוך טווח. 

 

 

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 1083444

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

איפה אתם עורכים קניות גדולות של מוצרי מזון ומכולת
 

מבזקים

מבזקים


זמני השבוע

פרשת השבוע:
ויגש
כניסת השבת: 16:15
צאת השבת: 17:30

תמונת השבוע