בית חדשות הפיסגה חינוך הכנה לבת מצווה - יוזמה של אמהות

הכנה לבת מצווה - יוזמה של אמהות

דוא הדפסה PDF

אני רוצה לכתוב הפעם על פרויקט שהייתי שותפה לו ונהנתי מכל רגע בו.

בתחילת שנת הלימודים הנוכחית בתי עלתה לכיתה ו', כיתה שהיא, כידוע, שנת הבת-מצווה.

באסיפת הורים הראשונה סיפרה אחת האמהות, פרדי שאקי, על מפגשי אמהות-בנות שמארגנות מדרשות שונות וכך יש זמן איכות של אמהות ובנות והמפגשים עוסקים בנושאי דמויות נשים במקרא.

 הרעיון נשמע מאוד נחמד, אבל מהר מאוד ראינו שהוא לא מעשי.  התשלום שנדרש היה מעל  400 ₪,  והיה צריך מינימום נרשמים.  ואז, בפרץ של יוזמה,  החלטנו מספר אמהות  שהכוח נמצא אצלנו ובלי ספק נוכל לארגן מפגשים נחמדים לנו ולבנותנו. ביקשנו מאמהות הרוצות לחשוב ביחד על רעיונות להגיע למפגש. וכך נפגשנו בבית של פרדי שאקי מספר אמהות, אופירה אטיאס, שירה כץ, מיכל בן שאול, ואני.

החלטנו שהקשר עם נשים בתנ"ך חייב להעשות ובכל מפגש אמא אחת מתוך אמהות שכבת ו' תעביר במחצית השעה הראשונה שיעור או שיחה בנושא זה את החלק השני של המפגש חשבנו לעשות לבנות ולאמהות כהכנה לחיים הבוגרים, כדוגמת, איך להתלבש נכון, החשיבות של פעילות גופנית ותזונה נכונה, תרומה לקהילה, חשבנו גם על איפור ועל כל מיני סוגים של קאוצינג, הועלו המון רעיונות והחלטנו לצאת לשטח (גוגל) ולבדוק.

בסיכומו של דבר החלטנו על ארבעה מפגשים וגבייה של 100 ₪ מכל אם ובת. כאשר את מקום המפגש תרם ביה"ס הממ"ד.

המפגש הראשון כלל שיעור בנושא מהות המצוות ומשמעותם ואח"כ הרצאה בליווי המחשות של לא פחות ולא יותר אלא סטייליסטית. מפגש שהבנות וגם האמהות לא רצו שיסתיים.

המפגש השני החל בשיעור על רות המואביה והמשיך בהרצאה על חשיבות הפעילות הגופנית, חשיבות התזונה לגוף ושיעור ספורט  קצבי לבנות ולאמהות ע"י מאמנת כושר.

המפגש השלישי החל בשיעור על דבורה הנביאה והמשיך בהרצאה מרגשת מאמא של דסי רבינוביץ, הנערה שנאבקה בסרטן ולא יכלה לו אך שמרה על אופטימיות עד לרגעיה האחרונים. בפגישה זו הבנות כל כך התעניינו ושאלו  ובכו וצחקו. עד שהמפגש שאמור היה לקחת שעה וחצי התארך לשעות המאוחרות של הלילה.

והנה הגענו למפגש האחרון המסכם. מכיוון שנשאר לנו כסף (!) החלטנו לשלב גם ארוחה חגיגית. מכיוון שהמפגש נערך לפני פסח, החלטנו להביא למפגש בגדים חדשים שקנינו ולא יצא לנו ללבוש. החלטנו למכור כל פריט ב 10 ש"ח ואת הכסף שנרוויח לתרום לעמותת יד לידיד הפועלת בפסגת זאב.  במפגש הזה גם עשינו הפעלה בעזרת שחקנית עם משחקי תפקידים שונים מחיי היומיום של הנערה המתבגרת, מה שגרם לאווירה מאוד משעשעת, הן לאמהות והן לבנות.

לטעמי המפגשים הללו היו חוויה ענקית ומה שבולט כאן הוא הכוח הנשי להזיז ולעשות

אני משוכנעת שכולנו לקחנו מהשיעורים האלה צידה לדרך והצלחנו להרים את הפרויקט הזה  בעלויות נמוכות ביותר, וזה למעשה השיעור החשוב ביותר שיכולנו לתת לבנותנו.

הרוח החיה בארגון המפגשים הייתה חברתי פרדי שאקי, אמא של אליה-שרה.

פרדי,  סיכמה את הפרויקט כך:

"בעבר היותר רחוק ההכנות לקראת בר מצווה ובת מצווה היו שונות מימינו אלה.הבן היה מכין עצמו לקריאה בתורה הנחת תפילין שבת חתן... ואילו הבת היתה עסוקה במציאת שמלה וחיפוש אחר תסרוקת הולמת. כיום, לשמחתנו, הדברים השתנו. ישנם הרבה בתי מדרש לנשים בהם הבנות יכולות ללמוד ולהבין את המשמעות של הפיכתן מילדות לנערות.בבתי המדרש יש תוכנית הכנה לבת מצווה, בה הבת והאם לומדות בקבוצה ביחד. אנו החלטנו לקיים תוכנית שכזו עצמאית בביה"ס שלנו. יצרנו ארבעה מפגשים. כאשר כל מפגש מתחיל בלימוד משותף בחברותא של אם ובת שעסק בדמות נשית כמודל לחיקוי .או מצוות נשים....ולאחר מכן עסקנו בארבעה  נושאים אחרים: סדנת סטיילינג , סדנת ספורט ותזונה, מפגש מרגש עם הגב ברוריה רבינוביץ ומפגש דרמה.

בסוף המפגשים היתה תחושה נפלאה של התקרבות בין אם לבת. וראינו שאין צורך להרחיק עד לבתי מדרש כשאנו יכולות להכין את הדברים בעצמנו.

שיתוף הפעולה בין בית הספר הממ"ד  וקהילת ההורים  ראוי לשבח.

בנות כיתה ו', ילדות סקרניות שרצו לשתות בצמא כל ידע.

אמהות שמשתפות פעולה, משקיעות , עם נכונות לסייע ולתרום להצלחת הפרוייקט.

היתה תחושה נהדרת של הצלחה".

 

 

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 967440

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

גורמים במשרד התחבורה מנסים לקדם שוב את התוכנית לביטול האוטובוסים שיוצאים מפסגת זאב ולחייב את כולם להשתמש רק ברכבת. מה דעתך?
 

מבזקים

מבזקים


חדש באתר

זמני השבוע

פרשת השבוע:
מטות מסעי
כניסת השבת: 19:10
צאת השבת: 20:24

תמונת השבוע

 

סגנית ראש העיר יעל ענתבי מעדכנת את רוה"מ נתניהו לגבי כביש 437