בית דת ומסורת דבר תורה לפרשת ויגש

דבר תורה לפרשת ויגש

 

אמר רבי שמעון: "כך עונשו של כל בדאי (שקרן) שאפילו אומר אמת אין שומעין לו". איש אמת אינו  מוציא דבר שקר מפיו. לכן זה ששיקר פעם, הוכיח כי הוא אינו איש אמת ומשום כך אין מאמינים לו עוד.

משל למה הדובר דומה? היה מעשה ברועה אחד שהיה רועה את צאן בני העיר בשדה. פעם אחת, כטוב לבו, חמד לו לצון והזעיק את כל בני העיר אל  השדה בצעקו "זאבים! זאבים!", בני העיר אשר מיהרו לצאת את השדה כדי להציל את הצאן מפני הזאבים, מצאו את עצמם מרומים, בראותם כי שלום לצאן.

כעבור זמן מה, חזר הרועה על אותו מעשה. בני העיר היו הפעם בספק לגבי האמת שבפי הרועה, אך יצאו אל השדה שמא בכל זאת אמר אמת. אך, שוב, שקר! כעבור זמן פרצו באמת זאבים לעדר. הרועה רץ העירה, ויעזק "זאבים! זאבים!" אך איש כבר לא שם לקריאתו...

וכך מצינו בבניו של יעקב, שנאמר:"ויכירה ויאמר כותנת בני היא חיה ראה אכלתהו.." (בראשית ל"ז/ל"ג). בתחילה – האמין להם יעקב וקבע כי "טרוף טורף יוסף" באחרונה- אף על פי שדיברו אמת לא האמין להם שנאמר :"ויפג ליבו כי לא האמין להם" .

 

'אבות דרבי נתן',  מתוך הספר ליקוטי יוסף.

 

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 967394

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

גורמים במשרד התחבורה מנסים לקדם שוב את התוכנית לביטול האוטובוסים שיוצאים מפסגת זאב ולחייב את כולם להשתמש רק ברכבת. מה דעתך?
 

מבזקים


חדש באתר

זמני השבוע

פרשת השבוע:
מטות מסעי
כניסת השבת: 19:10
צאת השבת: 20:24

תמונת השבוע

 

סגנית ראש העיר יעל ענתבי מעדכנת את רוה"מ נתניהו לגבי כביש 437