בית דת ומסורת ל"ג בעומר

ל"ג בעומר

דוא הדפסה PDF

ל"ג בעומר יחול השנה ביום ראשון  י"ח באייר והוא היום ה-33 לספירת העומר.
ההילולא מתחילה ממוצאי שבת  הקרובה פרשת "אמור" החל מהשעה 8:00 בערב  (1 במאי)
מה קרה בל"ג בעומר?
ביום זה פסקו תלמידי רבי עקיבא למות, וזאת לאחר שעשרים וארבעה אלף מתלמידיו נפטרו בימים אלו, היות ולא נהגו בכבוד ובאהבת ישראל איש לרעהו.
יום זה הוא גם יום ההילולא של התנא הקדוש הצדיק  רבי שמעון בר יוחאי (או בקיצור  רשב"י), שחיבר את ספר הזוהר המגלה את פנימיות התורה.
רשב"י בעצמו היה אחד מתלמידיו של רבי עקיבא אולם הוא לא היה מאלו שנספו במגיפה אלא מהתלמידים החדשים שלמדו אצל רבי עקיבא בתקופה השנייה.
רבי שמעון בר יוחאי ציווה לשמוח ביום הסתלקותו ואף קרא ליום הזה "יום שמחתי" – הואיל  וביום הזה הוא סיים  את תפקידו עלי אדמות והגיע לשיא הקדושה ועלה לעולם האמת.
סיבה נוספת לשמחה, כי ביום הזה בל"ג בעומר התגלו    לרשב"י סודות התורה העמוקים ביותר מה שלא התגלו לו כל ימי חייו.
ומאז נעשה יום ל"ג בעומר ליום שמחה, מאות אלפים עולים ביום הזה לקברו של רשב"י בהר מירון ושוטחים במקום את תפילתם לד' שיושיעם בזכות הצדיק הקבור כאן ואכן רבים נושעו ובקשותיהם התקבלו.
על פי מנהג האר"י ז"ל, בנים שחוגגים יום הולדת שלוש עוברים את טקס "החלקה", התספורת הראשונה, על ציונו של רבי שמעון בר יוחאי.
מדוע מדליקים מדורות בל"ג בעומר?
אפשר לראות את כל עדות ישראל מדליקים מדורות ביום ל"ג בעומר, רוקדים סביבן ושמחים יחדיו, הסיבה להדלקת המדורות היא כי רבי שמעון בר יוחאי הסתלק ביום הזה וביום שאדם נפטר מדליקים "נר נשמה" לעילוי נשמתו, המדורה היא כמו נר נשמה גדול, בשנים שעברו ועד היום נוהגים  לערוך "הדלקות" מרכזיות בכפר מירון ובערי הקודש  צפת, טבריה, חברון וירושלים ובעצם בכל ארץ ישראל לכבוד רבי שמעון בר יוחאי.
במהלך השנים ההדלקות המסורתיות הפכו ל"קומזיצים משפחתיים" וחברתיים, אבל העיקר שכולם שמחים לכבוד רבי שמעון-ומדליקים נר או מדורה לכבודו.
בירושלים היה נהוג שנים רבות לעשות את ההילולא בקבר שמעון הצדיק שנמצא בשכונת שמעון הצדיק המתחדשת באזור שייח ג'ראח (נכנסים מכיוון המטה הארצי ומשרדי הממשלה), ההילולא חודשה במקום בשנים האחרונות.
זמן הדלקת המדורות:
שימו לב הורים וילדים! השנה מכיוון של"ג בעומר מתחיל במוצ"ש, אין להדליק את המדורות לפני השעה 8:00 בערב. שהרי הדלקת המדורות היא לכבוד רבי שמעון בר יוחאי שהסתלק בל"ג בעומר שמתחיל רק בערב אחרי החשיכה ואי אפשר לכבד את רבי שמעון ע"י חילול שבת חלילה!
תהלוכות ל"ג בעומר:
ביום הזה מתקיימות תהלוכות ילדים תחת הסלוגן "יחד כל ילדי ישראל" בכל מקום בעולם. שליחי חב"ד, דואגים להזמין מבעוד מועד את ילדי כל שכונה וישוב שממילא נמצאים "ביום חופש" כדי לנצל את הזמן  להשתתף בתהלוכות שמקיימים לכבוד ל"ג בעומר.

עדכון אחרון ( ראשון, 16 מאי 2010 20:33 )  

סטטיסטיקה

מונה צפיות תוכן : 1083481

חפשו אותנו...

Facebook

סקר

איפה אתם עורכים קניות גדולות של מוצרי מזון ומכולת
 

מבזקים


זמני השבוע

פרשת השבוע:
ויגש
כניסת השבת: 16:15
צאת השבת: 17:30

תמונת השבוע